Fotó: pixabay, TheRumorist
Valamikor régen, az 50-es, 60-as, 70-es években, amikor a kreatív alkotásnak szinte még híre-hamva sem volt, édesanyám már ilyen szemmel nézte a világot. Kis pénz, nagy család, az örömszerzés fontossága – ez a hármas elég volt ahhoz, hogy nyitott szemmel járva észre vegye vagy kimódolja a jobbnál-jobb megvalósítási ötleteket. A régi lepedőket felvágta és Nagymamával megvarrták zsebkendőnek, sőt színes tintával még helyes kis képeket is rajzoltak mindegyiknek a sarkába, hogy egyediek legyenek. Mosdószivacsból körömollóval szivacsállatkákat vágtak ki, megfestett cseresznyemagból mozaikjáték készült, BIP-mosogatószeres flakonból kislapát vagy húsvéti nyuszi…
Akkoriban még nem voltak Magyarországon olyan boltok, ahol barkácskellékeket lehetett vásárolni, de aki figyelmesen járt a világban az asztalosműhelyek hulladékaiban, illatszer- vagy papírboltok polcain, leértékelt áruk között, de akár a helyi pingpong- és fogkefe-gyár hulladéktelepén is csodás kincsekre bukkanhatott.
Aztán megnyitottak az első kreatív kellék boltok, és velük együtt felívelt a kreatív tevékenység iránti érdeklődés is. Mára már szinte minden megtalálható itt, akár méretre, formára vágva, festve, előkészítve is, így az alkotás élvezetét a kezdők, magukat ügyetlenebbnek képzelők is megtapasztalhatják.
De mennyivel izgalmasabb, amikor már mi formáljuk át az alapanyagokat a saját kedvünk szerint, hogy az általunk megálmodott dolgok világot láthassanak.
Mára a környezetvédelem és újrahasznosítás jegyében ismét divatba jött, hogy az alkotáshoz szükséges kellékeket a kreatív boltokon kívül a környezetünkben, garázsvásárokon, bolhapiacokon (vagy akár a saját szekrényeink mélyében) keressük.
Zsibvásárba járni remek szórakozás, és igazi kincsekre is bukkanhatunk. Akár olyanra is, ami azonmód lakásunk dísze lehet, de gyakrabban olyan dolgokra, amelyek átalakítást, felújítást igényelnek, vagy alapanyagul szolgálhatnak egy teljesen más típusú alkotáshoz. Ráadásul ezek a rendezvények általában szabad téren vannak, ami jelen körülmények között szintén előnynek számít (bár a távolságtartás megtartása már kicsit nehezebb lehet).
Tegnap keresgéltem egy kicsit, és több olyan oldalt is találtam, ahol kirakodóvásárokról, zsibvásárokról, bolhapiacokról szóló információkat olvashatunk. Ilyen például ez, ez, ez vagyez, a határ közelében élőknek vagy kreatív utazóknak pedig itt egy osztrák gyűjtőoldal is.
És akinek nincs kedve keresgélni, annak álljon itt egy rövid lista – a teljesség igénye nélkül:
- Budai Zsibvásár, budaörsi bolhapiac – minden szombaton és vasárnap
- Lőrinci bolhapiac, Budapest – Hétfő kivételével a hét minden napján
- Jászapáti – minden hónap első vasárnapján
- Ónodi vásár – minden hónap második csütörtökjén
- Tokaj-hegyaljai vásár – minden hónap második vasárnapján
- Zsarnai bolhapiac, Miskolc – minden szombaton, vasárnap
- Sopron – minden vasárnap van bolha piac
- Pécsi bolhapiac – Minden vasárnap hajnaltól délig van nyitva. Csütörtökönként délelött régiség vásárt tartanak igazi megszállottaknak
- Kecskemét, Szent László körúti vásártéren – minden szombaton és vasárnap
- Váci bolhapiac – minden második vasárnap
- Veszprémi bolhapiac (Lengyel piac – ahogyan a veszprémiek még mindig nevezik) minden vasárnap hajnaltól délig a Házgyári úton
- Debreceni Zsibogó – hétfőtől vasárnapig 6-18 óráig
- Kiskunhalas – minden hónap második vasárnapján
- Szarvasi bolhapiac – minden hónap második szombatján
- Eger, régiségvásár minden hónap 3. vasárnapján
- Gödöllői bolhapiac -l minden hónap második vasárnapján
Ausztriában:
- Oberwart – minden hónap első szombatján (covid miatt jelenleg bizonytalan)
- Flohmarkt Kemeten – minden vasárnap
- Siegendorf – minden vasárnap
Kalandra fel! Aztán mutassátok, mi szépet találtatok, mi újat alkottatok belőle! További izgalmas helyszínekről szóló információkat is köszönettel fogadok.
Orsi (blogger)
Hagyj üzenetet