Gyerekkoromban, amikor még jóval kevesebb társasjáték létezett a piacon, édesanyám mindig nyitott szemmel járt a világban. Meglátott egy társasjátékot egy újságban, kirakatban vagy valaki másnál, és ha felkeltette az érdeklődését, akkor megtudakolta a szabályait, esetleg maga hozta létre a látottak alapján, és házilagos módszerekkel elkészítette nekünk a játékot. Volt mozaikunk megfestett cseresznyemag figurákkal, Szafari társasjátékunk A1-es műszaki rajzlapra gondosan felrajzolt világtérképpel és állatképekkel, Lottónk, kínai sakkunk, Kérdezz-felelek játékunk, és még milyen sok más! Számos darab mai napig megvan, és most már a mi unokáink kezdenek játszani velük.

Persze, mi is átvettük ezt a szokást, hiszem még a mi időnkben sem volt minden játék könnyen beszerezhető a magyar boltokban. Aztán a társasjátékok elöntötték a piacot, az áruk viszont az egekbe szökött – ma már főleg ez az, ami meggondolásra késztet egy-egy beszerzés előtt. Pedig a megoldás – sok esetben – ma is kéznél van.

Öröm hát számomra, ha olyan emberekkel találkozom, akik ma is nekiállnak egy-egy társasjáték házi változata elkészítésének, ahogy Anita Edit, a Kreatív Hobbik Csoport tagja is tette.

A Hopstar egy egyszerű elgondoláson alapuló társasjáték, melyhez csupán egy üres tojástartó tálca, némi kartonpapír és 16 db pingpong labda kell. Változatos és kellő mennyiségű kihívást tartalmazó játék, sokáig le tudja kötni a gyerekek figyelmét is.

Az eredeti játéktábla 6×6 mélyedésből áll, a papír tojástartó tálca csak 5×6-os, de ez nem rontja a játék minőségét. A két személyes játékhoz 2x 8 db pingponglabdára van szükség, eltérő színben, hogy a játékosok felismerjék a saját labdáikat. Ha nincs színes pingponglabdánk, sebaj. Házilag is megfesthetjük, dekorálhatjuk az egyik vagy akár mindkét játékos labdáit. A gyerekek igen fantáziadúsak tudnak lenni ezen a téren!

Kartonból vágjunk ki téglalap alakú lapokat (kb. 8×12 cm méretben), és rajzoljunk rájuk 4 elemből álló mintákat. A kártyák – pl. színnel megjelölt – másik oldalára, nehezített változathoz, rajzolhatunk 5 elemből álló mintákat is.

A pingponglabdák tárolásához pedig használhatunk fedeles tojástartót.

Alap játékszabály: húzunk egy kártyát, amelyen van egy alakzat. Ezután a játékosok felváltva lépnek. Cél, hogy a labdákkal kirakják az adott alakzatot. Akinek előbb sikerül, az nyer. A soros játékos a pingponglabdát a tojástartóba pattintja úgy, hogy a labda először az asztalon pattanjon, és onnan ugorjon bele a tojástartó valamelyik mélyedésébe. Ezután a következő játékoson a sor, ő pattintja meg a pingponglabdáját. A két játékos egymással szemben helyezkedik el, de mindketten a teljes pályát használhatják.

 Első változat: Ha többen szeretnénk játszani, 2 csapat áll egymással szemben. A csapat játékosai felváltva pattintanak, amikor a csapatra kerül a sor.

Második kváltozat: Minden játékos/csapat saját kártyát húz, így eltérő alakzatot kell kirakniuk (az alakzat elemeinek száma minden esetben 4!)

Ennyi. Gyorsan elkészíthető játék, szülinapi összejövetelre, baráti társaságba, esős vagy forró nyári napokra, családi játékhoz. Érdemes kipróbálni!

(Ötlet és képek forrása: Anita Edit, KHCS-tag)

Orsi (blogger)