Kis családunkban egy ideje az a szokás, hogy a szülinapos éveinek száma valami szokatlan, különleges módon is megjelenik az ünneplésben. Az első ilyen alkalom az volt, amikor egyik fiam a 27. születésnapja reggelén már fél nyolc körül feltette a családi levelezőlistára, hogy ő a nagy napot 27 kilométeres futással ünnepelte. Na, én rögtön eldöntöttem, hogy én bizony nem akarok futni hatvan kilométert a közelgő születésnapomon, de kiegyeznék hatvan kilométer túrával, mondjuk Lappföldön (no nem egyvégtében). Azóta ebből egész mozgalom lett a családunkban, ki tud ötletesebb szám-ajándékot kitalálni saját magának vagy valaki másnak. Csak néhány példa a 60 év-60 emlék, 60 év-60 utazás vagy ahány év annyi sportág.

Az első ilyen születésnap bizony már jó néhány éve volt, és mivel nagy a család, már sok jó ötletet felhasználtunk. Tehát nem könnyű új változattal előállni. Egyik fiam viszont most lesz negyven éves, erre csak ki kellett találni valamit. És ki is találtunk. Egy hosszú autóúton ötleteltünk, és alig fél óra alatt (tehát nem is volt szükség a hosszú autóútra) kiötlöttünk egy teljesen személyre szabott társasjátékot … amit már csak meg kellett valósítanunk. Ez végül teljesen rám hárult, mert húgom inkább a konyhafelújításába ölte az energiáját. Meg hát végül is az én fiamról van szó.

Nos, a játék alapja, hogy negyven éves évfordulót ünneplünk, tehát mindenütt felbukkan a negyven vagy négy, vagy egy négyest tartalmazó szám. Már maga a teljesen egyszerű kör alakú játékpálya is negyven mezőből áll. A mezőkön nem számok vannak, hanem hat (jó, ez nem négy) különböző szín jelenik meg, és színes dobókockával dobunk.

A táblát így készítettem: az egyes mezőket két és fél centiméterre terveztem, tehát kijelöltem a centiméterszalagomon 40×2,5 azaz 100 centimétert, a mérőzsinórt kecsesen elhelyeztem a megfelelő méretű, kiválasztott fehér kartonon, majd ceruzával körberajzoltam. Ezt követően gondosan beosztottam 2,5-2,5 centinként, többszörösen ellenőriztem, majd meghúztam a kettős fekete vonalat, és a mezők elválasztófalait.

A mezők színezését színes öntapadós pöttyökkel oldottam meg, a fehéreket üresen hagytam, a feketéket táblaíró filctollal jelöltem.

Végül, hogy még személyesebb és még ünnepibb legyen, előkerestem néhány régi fényképet az ünnepeltről, és így életének különböző szakaszai is megjelennek a táblán.

Még egyedi játékfigurákat is készítettem. A „figurák” együttesen az ünnepelt nevét és életkorát adják ki. Alapjuk egy-egy dugódarab. A dugókat három korongra vágtam fel, ez elég stabilnak tűnt. A dekorgumi betűket és számokat egy-egy fogpiszkálóra erősítettem az ablakfestésből ismerős maszkolószalaggal, majd beletűztem a dugószeletbe. Kész is a hadsereg.

És hogyan kell játszani ezt a mi társasjátékunkat? Mindenki választ egy figurát, és az egyes számról indul. Aki soron van, KÉT kockával dob. Az egyik megadja, hányat kell lépnie. De azért nem ilyen egyszerű, mert a saját készítésű kocka MINDEN oldala négyet mutat. Arab négyes, kétféle római négyes, négy pötty, kínai négyes és egy kérdőjel, hogy vajon hányat dobott. Nem nehéz kitalálni. Tehát mindenki négyet lép. De van egy másik kocka is, a színkocka, ez viszont megadja, hogy melyik színre kell lépni.

A kettő dobást együtt alkalmazzuk. Tehát a soron lévő játékos négyet lép előre, és utána megkeresi, hogy a másik kockával dobott szín melyik irányban van hozzá a legközelebb, és arra a mezőre lép. Esetleg akár hátrafelé. Így aztán a játékosok hol közelednek a 40-essel jelzett végső mezőhöz, hol távolodnak tőle, vagy akár át is haladhatnak rajta.

Bizonyára feltűnt, hogy egyes mezőkön, sőt, jó sokon, kérdőjelek vannak. Aki ilyen mezőre lép, az húz egy kérdést, feladatot. A játéknak akkor van vége, ha elfogytak a kérdések. Az nyer, aki az utolsó kérdés megválaszolásakor a legközelebb áll a 40-es játékmezőhöz (a normális haladás irányából nézve).

És milyen kérdések, feladatok vannak? Hát természetesen a 40-es és négyes számokhoz kapcsolódóak. Például: Melyik ország hívószáma 40? Melyik város van 40 kilométerre Budapesttől? Sorolj fel összesen 40-lábnyi állatot. Milyen történelmi esemény volt 1444-ben? 40 inch hány centiméter? Hol járt az ünnepelt 4 éves korában? Hol ünnepelte ünnepeltünk a 14. születésnapját? 40 darab húszforintosnak mennyi a súlya? A három közül melyik befőttesüvegben van 400 darab egyforintos?

A kérdéseket maximálisan lehet igazítani az ünnepelthez, a jubileumi számhoz, a társasághoz. Ahogy a játékszabályokat is. 😀

Mi szeretjük a rejtvényeket, úgyhogy nem csak az válaszolta meg a kérdést, aki éppen húzta, hanem mindenki más is. Esetleg együtt, ha összetettebb gondolkodást igényelt. Így aztán az sem volt egyértelmű, hogy végül is ki léphet előbbre (vagy hátrább).  A szabályokat még menet közben is többször megváltoztattuk, de hát lényeges ez? Egyáltalán nem. A fő, hogy remekül szórakoztunk.

 Ha ti is készítetek valami hasonlót, feltétlenül osszátok meg velünk!

Ági (vendégblogger)