Időről időre szembesülök vele, hogy túlságosan sok üres vállfám van, és már elárasztják a szekrény alját, vagy a banánosdobozt, amiben gyűjtögetem őket. Egy időben a drótból készült, mosodai vállfák szaporodtak fel. Ezt még értettem is, mert a fiam öltönyös helyen dolgozott, úgyhogy gyakran vitte tisztítóba a ruháját.
Azt viszont, hogy a fa- és műanyag vállfák hogyan sokasodnak, máig nem sikerült megfejtenem. Talán valami titkos osztódással, amire még nem talált magyarázatot a tudomány. Mindenesetre a felgyülemlésük mikéntjénél fontosabb kérdés számomra, hogy mégis, mit csináljak velük? Gondolom, nem vagyok egyedül ezzel a problémával, ezért most összegyűjtöttem néhány ötletet, amelyből, remélem, tudtok magatok számára hasznosakat is találni.
Alapmegoldás – használd eredeti funkciója szerint. Legyen minden darabod külön vállfán, így könnyebb áttekinteni. Ha a pólókat, topokat is felakasztva tárolod, nem lesznek rajtuk hajtogatási vonalak, amikor hirtelen előrántod őket a szekrényből.
Elajándékozás – érdeklődj körben a család, barátok között, hátha valaki éppen szűkében van a vállfáknak (érdekes módon időnként velem is előfordul ez is). Felajánlhatod (kisebb) turiknak, vagy ruhával is foglalkozó adományboltoknak is.
Tárolás, rendszerezés – a vállfák, eredeti alakjukban, a ruhákon kívül számos egyéb dolog rendszerezésére, tárolására is használhatók.
Sálak, napszemüvegek, csipeszekkel ellátva sapkák, zoknik … tarthatók rajtuk.
Újság- vagy könyvtartó – Aki szeret egyszerre sokfélét olvasni, és mindent a keze ügyében tartani, tárolhatja az olvasnivalóit vállfákon is.
Adventi naptár – Egyszerű. Csak felkötjük a 24 kis csomagot, szépen egymás mellé, a vállfa vízszintes részére. Haladó kreatívok a vállfát is karácsonyi pompába öltöztethetik.
Fotó: Harrach Orsolya
Falizseb – Amikor a fiam volt óvodás, még úgy nevezett óvodászsákban tartottuk az oviban a váltóruháját. Egy gyerek-vállfára húzható nagy zsebű tárolót varrt minden anyuka, ráhímezve a gyerek óvodásjelét, hogy ne keveredjenek össze a holmiaik. Hasonló zsebes akasztót otthon is használhatunk a falra akasztva – Például papírzsebkendő vagy nylon zacskó tárolására, receptgyűjtéshez vagy írószertartónak az íróasztal mellé.
Képtartó, recepttartó – a csipeszes szoknyaakasztók eleve adják magunkat, hogy csipeszeik segítségével képeket, papírlapokat tartsanak.
Forrás: Pinterest
Ékszertartó – Csavarjunk a vállfába egy sor kisméretű, kampós csavart, és máris kész a nyaklánc- vagy fülbevalótartónk. Én az enyémet stilizált pillangónak festettem meg, és egy lefestettt drót vállfából készítettem e a csápjait. A csáp görbületei egyben felfüggesztő horogként is működtek.
Fotó: Harrach Orsolya
Drót, ha arra van szükség – A drótból készült mosodai vállfák atelőkaphatjuk akkor is, ha hirtelen dugulás elhárítására van szükség, de hajtogathatunk belőlük bármi mást is, amihez drótra van szükség. Például (óriás) szappanbuborékhoz formát. Tányér- vagy lemeztartót a falra. Üveggyöngyökkel kombinálva dekoratív ablakdíszeket.
Ügyes kezűek akár nagy méretű biztosítótűt is készíthetnek belőle.
Gyümölcsös tál – Ha egyforma méretű vállfákat félig elcsúsztatva összeragasztunk, mutatós gyümölcsöstálat kapunk.
Forrás: Pinterest
Fali fogas – városi „vadászoknak” – elegáns vállfákból egy kis ügyességgel még „trófeákat” is készíthetünk, amelyek egyben falifogasként is funkcionálnak. Bohém kiegészítői lehetnek egy fiatalos előszobának.
Forrás: Pinterest
Ez a cikk nem törekedett a teljességre. Számtalan ötlet van még a vállfák felhasználására. Inkább csak kedvcsináló akart lenni, hogy új utakra vigye a fantáziánkat, ha megszokott, közönséges használati eszközeinkről van szó.
Orsi (blogger)
Hagyj üzenetet