Még tart a tél, méghozzá igazi, hideg tél. Amikor a mínusz fokoktól és a széltől átfagyva végre hazaérek, bizony jól esik egy csésze forró tea. Lelkes teaivó lévén elég sok teatasak és teafilter képződik a házunk táján.
A teatasakok újrahasznosításáról már többször írtunk. Készülhet belőle memóriajáték, poháralátét, ajtódekoráció, vagy akár karácsonyfadísz is. (Ha idén teafilter stílusban szeretnénk feldíszíteni a fát, nem árt idejében elkezdeni a gyűjtögetést.)
De az elhasznált teafiltert sem kell kidobni. Az elszíneződött anyag érdekes felület lehet festéshez. Sötétebb színe miatt érdemes nagy pigmenttartalmú festékeket használni. Ilyen az iskolai célokra használt vízfestékek egy része is.Keressük a csomagoláson az anilin, anilinky szót. Töményen, azaz minimális víz hozzáadásával használva bármilyen vízfesték megfelelő. Vagy használhatunk akrilfestéket is, ez fedőfesték, így nem üt át rajta a filter sötét színe.
Érdemes több filtert is előkészíteni, mert kis felületről van szó, és így gyorsan elkészül egy-egy miniatúra. Aztán ha megtetszik a technika (vagy elsőre nem a kívánt eredményt kapjuk 😀 ), újabb és újabb darabokkal kísérletezhetünk.
Kezdjük a gyűjtéssel. Buzdítsuk erre barátainkat, munkatársainkat is. A különböző teák ugyanis különböző színűre festik a teafiltert. A fekete teák a barna különböző árnyalatait eredményezik, a gyümölcsteák gyakran pirosas, sárgás esetleg szürkés árnyalatú színt adnak.
Hagyjuk kiszáradni vagy legalább jól megszikkadni a filtereket. Ezzel nem csak a tea eltávolítása lesz könnyebb, de a teafilter felülete is érdekes elszineződési mintákat nyer.
Óvatosan nyissuk ki a filtert, és öntsük ki belőle a teafüvet. Én úgy szoktam felnyitni, hogy körömollóval elvágom a zárófonalat, majd kihajtogatom a füleket, és óvatosan szétnyitom a zacskót. Aki nem szereti az ilyen aprólékos munkát, az egyszerűen ollóval is levághatja a filter tetejét, de így egy értékes darab elveszik, és kisebb lesz a maradék festőalapunk.
Minél szárazabb a tea, annál egyszerűbb az eltávolítása a zacskóból. Ujjunkkal söpörjük le alaposan a teaszemcséket a felületről. A kiöntött teafüvet gyűjtsük össze, jó lesz komposztnak a virágcserepekbe.
A kiürült filtereszacskókat simítsuk ki. Ha nagyon gyűröttek, akkor megnedvesítve, sima felületre, például egy tálcára, helyezve szárítsük meg újból.
A filtereszacskók készen állnak a festésre. Ha kedvünk van hozzá, a ragasztó mentén óvatosan válasszuk szét a széleket, így dupla méretű felületet kapunk.
Ahogy már említettem sok pigmentet tartalmazó vízfestékkel vagy akrilfestékkel festhetünk rá, de használhatunk tempera vagy gouche festéket is. Sőt, akár nyomdázhatunk is rá, így szabad kézi rajz helyett ezeket a képeket festhetjük, dekorálhatjuk.
Az elkészült alkotásokat, száradás után kartonra ragasztva bekeretezhetjük, de készülhet belőle képeslap, ajándékkísérő is.
Jó alkotást kívánok!
Orsi (blogger)
Hagyj üzenetet