A nagytakarítás kevesek számára jelent szórakozást. Elismerem, vannak ilyenek is, de én Inkább csak bölcs belenyugvással és az eredményt felidéző ösztönzéssel végzem ezt a tevékenységet. És nem csak az azzal járó munkát, de a ráfordított időt is sajnálom. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a tiszta lakás sokkal jobb benyomást kelt, jólétet sugároz és örömérzetet is kelt. Nem vagyok feng shui követő, de amikor egy takarítás után végignézek a lakáson, valóban érzem, ahogy a pozitív energiák szabadon áramolnak. Mindegy, hogy minek nevezem ezt az érzést, de engem mindig feltölt és ösztönöz.
A rendezetlen lakás viszont stresszforrás, mivel folytonosan a szemünk előtt lebegteti a feladatunkat, és a rendetlenség számos kisebb-nagyobb pluszmunkával is jár.
A nagytakarítások megkönnyítésére érdemes néhány praktikus ötletet szem előtt tartani.
- Kezdjük a lomtalanítással
Ha nem így teszünk, akkor felesleges időt pazarlunk arra, hogy a kidobásra szánt dolgokat is letakarítsuk, megtisztítsuk.
Menjünk végig az adott helyiségen, és a feleslegessé vált holmikat, amiket egy mozdulattal a fiókba szoktunk csak süllyeszteni, hogy ne legyen szem előtt, tegyük mindjárt az adományoknak szánt dobozba, táskába. Persze, csak ha jó állapotban van, és másnak még örömet szerezhet. Ha nem, akkor egy másik, a kidobandóknak szánt dobozba kerüljön.
Ha üresebbek a polcok, mindjárt könnyebben lélegzünk. Érdekes módon ez a fiókokra és zárt szekrényekre is igaz. Hiába nem látjuk a felszabadult helyet, mégis tudatában vagyunk.
Legyen mindennek helye – és csak annyi holmit tároljunk, amennyinek rendezetten helyet is tudunk biztosítani.
Ha otthon dolgozunk, az iratokat az íróasztal sarka helyett rendezett irattartókban tároljuk.
Ha az előszobában szokott felszaporodni a rendetlenség, állítsunk be egy akasztós polcot, ahol a mindennap használatos dolgokat – kabátokat, táskákat, lakáskulcsokat – tárolhatjuk. Amit nem használunk rendszeresen, ne tartsuk az előszoba nyitott polcain.
A gyerekszobában kosarak, dobozok szolgálhatják a rendszerezést. Ezeket is érdemes azonban időről időre átnézni, hogy a nem használt, vagy már túlságosan is elhasznált játékokat kiválogassuk. (Azért legyünk tekintettel a gyerek érzelmeire is. Mi sem szeretjük, ha a hátunk mögött selejtez valaki a holmink között.)
- Tegyük szórakoztatóvá vagy hasznossá a takarítással eltöltött időt
Munka közben hallgassunk e-könyvet, podcastot vagy nyelvleckét. Így duplán kihasználjuk az időt, mert a takarítás mellett, az olvasásban, művelődésben való lemaradásunk egy részét is behozhatjuk. Ki tudja, még az is lehet, hogy kifejezetten keresünk egy kis takarítani valót, hogy végre jusson időnk az irodalmi élvezetekre. De a zenehallgatás is jó ötlet lehet, akár tánclépésben is haladhatunk a porszívóval vagy felmosóval.
- Próbáljunk ki egy új módszert. Ahelyett, hogy szobáról szobára haladva dolgoznánk, végezzük a rendrakást kategóriák szerint.
Marie Kondo, aki a rendszerezés nagyasszonyaként vált ismertté, mint a rendrakásban, úgy a takarításban is a csoportosítás híve. (Nem kell szeretni, vagy vakon hinni benne, de érdemes kipróbálni az ötleteit, hogy eldöntsük nekünk való-e egy-egy új módszer.)
A ruhák, könyvek, iratok, emléktárgyak és egyéb holmik csoportját egy-egy egységként tekintve sokkal jobban áttekinthetjük azokat, ráadásul megelőzzük vele, hogy egyik szobából egyszerűen csak átrakjuk a másikba.
De hasonlóan áll a helyzet például a tisztító- és tisztálkodószerekkel is. Ha egyszerre nézzük át őket, akkor nem fordul elő, hogy három-négy félig használt flakon ablakmosó is foglalja a helyet a lakás különböző mellékhelyiségeiben, vagy itt is, ott is tárolunk tartalék fogkrémet, szappan, mosogatószivacsot.
- Időkihasználás „minitakarításra”
Könnyebben végzünk a nagytakarítással, ha folyamatosan elvégezzük az apró, mindennapi dolgokat.
Amíg arra várunk, hogy a mikrohullámú sütő megmelegítse az ételt, babrálhatjuk a telefonunkat – vagy letörölhetjük a pultot, letisztíthatjuk a tűzhelyet, összeköthetjük és kivihetjük az ajtó elé a megtelt szemeteszacskót. (Ugye, már minden családtag ismeri az egyezményes megállapodást, hogy az odakészített szemetet a lakásból elsőként távozó azonnal magával viszi, és kidobja a kukába?)
Zuhanyozás közben mindjárt lemoshatjuk a zuhanyozó faláról a rárakódott szappan levet.
Teafőzés közben, vagy amíg a leves felforrására várunk, elrakhatjuk az edényszárítóból a tiszta edényt.
Telefonos ügyintézés közben, az ügyintézőre várva, hangosítsuk ki a telefont, s a géphang lelkes bíztatása és a monoton zene hallgatása közben fussunk végig a porronggyal a könyvespolcokon, vagy hajtogassuk össze a megszáradt ruhát.
Vegyük észre a holtidőket, amelyeket ügyesen kihasználhatunk néhány perces feladatok elvégzésre.
- Vonjuk be a családot
Osszuk fel a munkát a családtagok között, legyen meg már a kisgyerekeknek is a koruknak megfelelő feladatuk. Igyekezzünk közösen megállapodni, hogy kinek mi a feladata, így könnyebb lesz a vállalások megtartása is.
Érdemes egy jól látható helyen kifüggeszteni a munka- és időbeosztást, hogy ne merüljön feledésbe, és mindenki számára egyértelmű legyen.
És ami nagyon fontos – ne kiáltsuk ki a takarítást mumusnak. Minden munka annyira rossz, amennyire annak tartjuk. Építsük inkább be a gyerekek tudatába, hogy egyszerűen csak egy elvégzendő feladatról van szó, ami nem jó vagy rossz, hanem csak van, és a végére kell érni. Némi fantáziával már menet közben is játékká, szórakozássá vagy edzéssé változtathatjuk, de ami a legfontosabb, az az eredményből fakadó jóérzés. Lehet, hogy egy tinédzser nem fogja bevallani, de a szíve mélyén még ő is elismeri, hogy kényelmesebb a szépen vetett ágy, az,ha egy mozdulattal megtalálja, amit keres, vagy ha egyszerűen csak elmondhatja magáról, hogy „Ezt én csináltam!”
Orsi (blogger)
Hagyj üzenetet