Adva van a feladat: mindenki készítsen egy társasjátékot.
És adva vannak az (amúgy kreatív) emberek, akik egytől-egyik úgy érzik, hogy ezt aztán végképp nem lehet megoldani. Vagy mégis?
Az az érdekes, hogy akiben akár csak egy kicsi kis akarat is megvan, hogy elvégezzen egy feladatot, az az esetek nagyon nagy százalékában meg is tudja csinálni. Csak nyitott szemmel kell járni, és nem kell félni attól, hogy az ember kikukucskáljon a „dobozból”, és a megoldás egyszer csak ott lesz a szeme előtt.
Forgatókönyv 1.- Nyuszi, hopp
A Temut böngésző szeme megakad egy társasjáték képén. Gyorsan elkezdi nézegetni, hogy miről is lehet szó. Megállapítja, hogy az alapötlet jó, csak ő egy kicsit másképp játszaná. A(z új) játékszabály tehát már meg is van. Kell hozzá 4 x 12 egyforma, számozható figura. Papírból legyen? Nem elég tartós? Négyzet alakú legyen? Nem elég vidám. Közben persze eltelik egy-két nap, ő meg jártában keltében bekukkant egy mindenes boltba is. Hoppá! Milyen helyes nyulacskák! Vékony fából – ráadásul színesek. Feliratozhatók, kedvesek, tavasziasak. Tehát megvannak a figurák is. Már csak a számokat kell rájuk írni, hozzá két dobókocka, és kész is a társasjáték. A figurák alapján a neve Nyuszi, hopp! De ha más figurák kerültek volna, akkor lehetett volna Tavaszi szárnyalás vagy Fő a matek is.
Forgatókönyv 2 – Ki a leggyorsabb?
Egy már kipróbált játék, amit külföldön elegáns kiszerelésben (és drágán) lehet kapni. Pedig valójában csak egy kartonpapírra megrajzolható alaptáblára van szükség hozzá, és sok-sok kockára. Ez az igazi kihívás, mert idehaza nemigen vagyunk jól ellátva színes dobókockákkal. De ha az ember elkezd utánajárni, kiderül, hogy egész sokféle boltban árulnak kockákat. Persze, nem lehet egy helyen mindent megkapni, a folyamat hasonlít kicsit Móricz Zsigmond Hét krajcárjához. A végeredmény viszont egyértelműen teljes siker. (Ha valaki kevésbé küzdő fajta, és a minőségre sem annyira kényes, akkor akár interneten is rendelhet (mondjuk, nem az utolsó pillanatban), de akkor hol a jól sikerült munka öröme?)
Forgatókönyv 3 – Mágneses ne-kapd-el
Sokszor tényleg csak arról van szó, hogy az ember nyitva tartja a szemét, és figyeli a megtetsző ötleteket, játékokat. El tudom készíteni házilag? Mi kell hozzá? Mit mivel tudok helyettesíteni, ha nincs pont ugyanolyan alkatrészem – vagy egyszerűen csak nem akarom pont olyanra megcsinálni? Alaptétel, hogy nagyon gyakran a legegyszerűbb játékok a legjobbak. Egy zsinór, hurokba kötve, hozzá 1-2 tucat mágnes, és indulhat is a játék. Ki tud több darabot letenni, mielőtt összeragadna a mágnese a már lent lévőkkel?
A közös játék alapja nem a drága és bonyolult felszerelés. A mai világban, ahol egy játékszabály elolvasása és értelmezése eltarthat akár egy órácskát is, próbáljuk megőrizni és visszahozni a régi idők egyszerű, pergő és sok-sok szórakozást és nevetést hozó játékait. Csak egy kis kreativitás kell hozzá!
Orsi
Hagyj üzenetet