Festés előtti rámolásnál sok minden az ember kezébe akad. Mi például egy játékos polcot is kénytelenek voltunk teljesen kipakolni, s átnézni. Az évek (évtizedek) során sok-sok játékot, játékelemet gondosan elraktároztunk, arra gondolva, hogy jó lesz majd a következő generációknak is.
A mostani rakodásnál többek között egy csomó lapocskát is találtunk zöldségekkel, gyümölcsökkel. Kicsit nézegetve hamar megállapítottuk, hogy csak néhány zöldség és gyümölcs szerepel rajtuk, különböző összetételben.
Mivel leírás nem tartozott hozzá, így hamar kitaláltam néhány játékot, amelyeket még aznap, késő délután, be is vetettem látogatóba érkező unokáimnál.
Először is színes kartonokból kivágtam a képeken látható gyümölcsöket zöldségeket, 2-2 példányban, hogy akár egyszerre ketten is tudjanak játszani. A gyümölcsöket, zöldségeket akkorára terveztem, hogy egy kb. A4-es méretű lapon tudják majd rakosgatni őket. Mint az eredeti kártyákon látható, egyszerre mindig négy különbözőnek kell ráférnie a lapra. Észben tartva, hogy gyerekek (2,5 és 5 éves) fognak játszani vele, jó „tömzsire” rajzoltam mindent, és a szárakat, leveleket is a gyümölccsel egyben vágtam ki, hogy ne legyenek rajtuk sérülékeny, könnyen leszakítható darabok.
Miután kivágtam a mintákat, kicsit megszépítgettem őket, sötétre festettem a szárakat, és néhány vonallal térbeliséget varázsoltam rájuk.
Kerestem két megfelelő méretű kartont alaplapnak, erre lehet rakosgatni a színes gyümölcsöket, zöldségeket.
Ezzel el is készült a játék.
Többféle módon is lehet vele játszani.
- Adunk a gyereknek egy kártyát az eredeti készletből, és ő maga válogatja ki a nagy méretű zöldségekből, gyümölcsökből, hogy melyek szerepelnek a kártyán, melyiket hova kell raknia.
- Játszhatjuk úgy is, hogy a gyerek nem látja a kártyát, mi mondjuk el neki, hogy mit hova tegyen.
- Lelkes gyerekek biztos élvezik, ha ezután ők mondhatják el nekünk, mit látnak a következő kártyán, és örömmel „zsűrizhetik” az eredményünket.
- Iskolás gyerekek, vagy nyelvtanulók mindezt idegen nyelven is játszhatják.
- Felnőttek esetében természetesen nehezíthetjük is. Például azzal, hogy a gyümölcsöknek pontosan úgy kell állniuk, mint az eredeti képen. Tehát ügyelni kell arra, hogy állítva vagy fektetve vannak, merre néz a száruk, egymáshoz képest hol helyezkednek el.
- Ha több zöldség-, gyümölcskészletet is legyártunk, akkor a nehezebb változatoknál akár versenyezni is lehet, ki készíti el előbb, hibátlanul. Nyelvtanulási helyzetben ez nem is olyan könnyű feladat.
Természetesen ezeket a játékokat valódi gyümölcsökkel is lehet játszani, bár ritkán vásárolhatunk egyszerre szilvát és cseresznyét. Másrészt viszont örüljünk annak, hogy mi jórészt még mindig akkor fogyasztjuk az egyes gyümölcsöket, amikor épp szezonjuk van. És jó ízük van.
Jó szórakozást!
Kép és szöveg: Ági, vendégblogger
Korábbi cikkünk a témában: Társasjátékok kreatívan
#tarsasjatekhazilag #semmibolvalamit #DIYtarsasjatek #nyelvtanulas #nyelvtanulojatek
Hagyj üzenetet