Szeretem saját kezűleg, magam elkészíteni a kreatív alkotáshoz használt alapanyagokat, kellékeket. Mindig örömmel tölt el, ha nem csak a kész alkotás az én kezem munkája, de már az alapanyagok egy része is a kezem alól kerül ki.
Az így elkészült dolgok persze nem mindig teljesen olyanok, mint az eredeti, gyári, de másságukban is szépek és megfelelőek. És legfőképpen pénztárca kímélőek.
Nézzük, hogy készíthetünk otthon csillámpótlót. Ez a kellék főleg lányos házakban nagy fogyóeszköz, sok kislány szereti minden alkotását megszórni egy kis színes, csillogó kiegészítővel.
A folyamat egyszerű és érdekes is, gyerekeknek is jó szórakozás, és később büszke érzés, hogy maguk készítette alapanyaggal dolgozhatnak.
Hozzávalók
- Epsom só, vagy bármilyen egyéb só – étkezési só (finom vagy durvább), apró szemű fürdősó (fehér)
- Folyékony ételfesték vagy folyékony vízfesték (gombfestékből is készíthetünk tömény vízfestékoldatot)
- Simítózáras tasakok
Eljárás
A kívánt mennyiségű sót beletesszük a zacskóba (minden színhez külön zacskó), majd belecsepegtetünk néhány csepp ételfestéket vagy vízfestéket. Az ételfesték általában nagyon élénk színt ad, a vízfesték kevésbé. Érdemes mindkét esetben óvatosan, kevesebb festékkel kezdeni, és menet közben hozzáadni még festéket, ha nem vagyunk elégedettek a színnel. Én egy púpos kávéskanálnyi sóhoz 8 csepp folyékony vízfestéket adtam, így nyerte el ezt a színt.
Lezárjuk a zacskót, és a sót rázogatva, nyomogatva keverjük a festéket, hogy a zacskó egész tartalmát bevonja. Érdekes megfigyelni a gyerekekkel, hogy hogyan is működik az összekeverés. Először van egy összeragadt festett gömbünk, aztán a nyomogatás, kevergetés hatására a szín a zacskó teljes tartalmára kiterjed.
Amikor a festék már teljesen eloszlott a só felületén, nyissuk ki a zacskót, és hagyjuk megszáradni a sót. Érdemes időnként megrázogatni, hogy ne tapadjanak össze a szemek. A száradás néhány órától akár egy napig is tarthat, attól függ, hogy mennyi csillámot készítünk.
Ha kiszáradt, töltsük át egy só tartóba, vagy kiürült csillámos üvegbe, és kezdődhet a móka második része, az alkotás.
Hasznos tippek
Az igazi csillámhoz hasonlóan használjuk, nedves felületre tapad a legjobban.
Képkeretek, karkötő, hajpánt dekorálása mellett készíthetünk vele képeslapot is. A folyékony ragasztóval mintát rajzolunk a papírra, és a ragasztót bőségesen megszórjuk a színes csillámpótlóval. Ha a ragasztó megszáradt, a maradékot egyszerűen leszórjuk a papírról
***
Ha tetszett a cikk, ez is érdekelhet: Sófestés gyerekekkel
Jó szórakozást!
Orsi (blogger)
Hagyj üzenetet